PËR  DASHURI

 
Qan kjo zemer e vrar
me lot pa pushim.
Qan nga dhimbja qe ka
se u nda nga ty.
Qan me lot gjaku
se pa ty dot sjeton.
Qan se e di
qe tani te humbi pergjithmone.


u largove lamtumir nuk m te m le vet dashuris sime sju pergjigje m le t vuaj n ket jey, jeta ime eshte e mjer ashtu gjithmon dot jet, a thua i dashur zdot kem fat n kete jet ,si ste erdhi keq m refuzove endrat e mije ti nuk i pranove , m le mua pa shpres pa shpirt, atje n pa drit si st erdhi keq m refuzove endrat e mija ti nuk i pranove shkove ti , shkove ti rug pa kthim ti more

 
un te dua ti me don dashurija jon sot mbaroj:p


Zgjohu shpirt apo je zgjuar shume puthje te kam dhuruar ca te embla ca te ngrohta te dua sa e gjithe bota


Mos vuaj per dikè qè ndoshta ste mendon, mos qaj se ai se meriton ,mos u trishto se koha gjithçka do tè shèroj , ai kurrè ste deshti lere le te shkoj…!


(S)edi a ka mè dashuri qè kam un.
(A) e din i dashur se po vuaj shum.
(M)è mungon pèrkdhelja e ngroht.
(K)èrkoj tè vish tè mè qetèsosh.
(O) zot lutjen ma prano.

(S)hum dashurohena
(E) jetonim larg,
(N)ata nè vetmi mè duket shum gjat
(A) mendon pèr mua tè vish afèr meje,
(T)mè bèsh tè lumtur duke qen pran teje.


Se pranon por eshte e vertete
qe do mi falesh buzet ne kete jete
se pranon te me thuash te dua
por jane syte e tu qe me thone
se po vdes per mua…


Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri


Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer…..!!!


Nese dikush te sheh
me lot ne sy
duaje sepse ka frike
mos te humbet.
S…TE DUA

 

-Asgje nuk është e pamundur kur i bindemi zemrës
-Jeto për te dashururar dhe mos dashuro për te jetuar…
-Dashuria nuk qëndron ne veshtrimin ngultas tek njeri-tjetri,por ne veshtrimin bashke ne një drejtim
-N.q.s nuk do të kishte kurrë ndarje,atëherë nuk do të kishte kurrë mall.
-Duaje shiun sepse është i vetmi qe te lejon ta mbash koken lart kur je i perlotur!
-N.q.s fjala te dua do të ishte një korrize rere,atëherë nuk do me mjaftonte e gjithë shkretetira për te te thënë se sa te dua…
-Nëse s’ta shpreh dot me fjale se sa te dashuroj,fajin e ka natyra qe si dha zemrës goje…
-N.q.s do të ekzistonte dikush qe me shkronja akulli te shkruaje emrin tënd sipër diellit,atëherë do të egzistonte dikush qe te do me shumë se mua…


Nese ti do te me vrasesh , mos merr as thike e as pistolete
por me thuaj s`te dua se zemra pushon vete.


Nuk e dija qe ne jeten time te ndodhnin keto ndryshime.Te doja jeten tende me shum se jeten time..


Sikur qielli te ishe leter dhe deti ishte boj, nuk do shkruja asgje tjeter, veq se ty te “dashuroj.”?


Sa te bukura fjalet qe thoje
sa te embla buzet e tua
sa e brishte kjo dashuria
sa e hidhur sot vetmija…

————————–

Shko se dikush tjeter po te pret
Shko se nje zemer tjeter te therret
Shko e me le vetem te vuaj …
Shko sepse Zoti keshtu e paska shkruar
Shko e me le vetem te qaj
Shko sepse ti nuk ke faj …
Shko e buzeqeshi dikuj tjeter
Une do te rri ketu te digjem e te tretem
Shko se e tille eshte kjo bote
Shko e mos derdh asnje lot…
Shko e prape me duaj
Shko por lamtumire mos me thuaj…


sms dashurije 


1. Jeta ime eshte nje liber i hapur ku vuajtja dhe dhimbja jane pjes te pandashme .

2.. Ajo qe ndodhi perfundoi jeta ime ketu mbaroi nuk me the lamtumire ike pa me pershendet vetem plage ne zemer dhe lote ne sy e kam kujtim nga Ty

3. E shkruaj kete Sms si engjulli ne vetmi ne oret e vona prano kete poezi heshtja dhe dhimbja shendrohet ne dashuri Zoti na ndihmofte ishalla do jemi bashke Une dhe Ti .

4. Mos dashuro ik nga kjo ndjenje mos e provo dashurin se si kembim do e maresh vuajtjen qe gjithe jeten do e kesh kujtim (Mos dashuro por lejo qe te dashurojne).

5. Sh sh sh mos bej zhurme mbaj qetesi lexo Sms dhe ndjehu me mire naten e mire te uroje gjum te embel te deshiroje Pershendetje ta dergoje me yjet e nates nje mpuch ta dhuroje .

6. Ne kete nate magjike cdo njeri ne bote festojne 24 ore .Gjithe njerzit gotat i cakrojne ne kete nate te magjishme nje urim ty ta dergoje .Urime Vitin e Ri fat shendet e lumturi ne jete te deshiroje . Cdo deshir e jotja zoti ta plotecofte cdo ender e jotja tu e realizofte nga zoti kerkoje gjithe lumturin e botes vetem ty ta dhuroje sukses ne kete vit te deshiroje.

7. Ne mengjesin e ftofte, ne diten e heshtjes , ne naten e erret , ne jeten e vetmuar un ende te dua dhe pse ti me ke harruar .

8. Cdo njeri gabon kete cdo kush edin mjaft ke gabuar deri tani . Te lutem mos gabo perseri .

9. Mendo me koke , degjo me zemer shkruaj per ate qe ka emer dhe qe jeton me zemer .

10. A ka njeri ne kete bote qe din te dashuroje . A egziton dikush zemer te ma fitoi . A po problemi qendron tek un qendron se un jam ajo qe nuk dashuroje.

11. Ne oret e vona me fal nese ju shqetesoi me fal per pengesen nese ju pengoi me fal per gjithqka qe ju shkaktoje vetem nate te mire dua t’ju uroje .

12. Sonte po tretem ne vetmi. Sonte lotet jane ber miqte te mi Sonte kjo dashuri po vdes behet shkrum e hi . Sonte po te them se fajtor i vdekjes sime je vetem ti .

13 Para disa viteve kerkova nje djal te embel, te bukur, dhe te sinqert por nuk e gjeta dote ! Sonte u njoha me nje njeri me fat ne bote qe je vetem ti O Loqk .

14. Sonte ne turmen e njerzve ty po te kerkoje po pi qe ne ty te mos mendoje por as pija nuk me beri tet harroje . Ne tollovi pa kufi kerkoje nje djal sikur ti e shoqeruar nga gjithe kjo tollovi me mungon diqka me mungon Zemer Ti …..?

15. Shiko dhe Mendo , Degjo dhe Beso nje fjal ty ta dhuroje Ti vlen mos harro.

16. Gjykatesi me i rende eshte Ndergjegjja .

17. Ti me the harrom por un aq shpejt harrova sa qe kam harruar tet harroje .

***************************************************

Dashuria eshte si nje det ku qdo kush mund te zhytet por ai qe nuk din mund edhe te mbytet.
me mir e vogel e me lujt se e madhe e me vujt.
ta duash dikend e a afer mos ta kesh eshte si te jesh ne burg e faj te mos kesh.
edhe pse je larg asgje sme pengon se zemra ime vetem ty te don


kur sjam afer me ty, digem si cigare
eja po te lutlem, mos me le ne vetmi
se zemra nuk don tjeter por vetem TY
****************************************
Nje fat shum te veshtir,
nje fat vetem nje fat qe te dua,
e jo vetem per nje nat
****************************************
Sa yje ka qielli,
nuk mundem mi numru,
sa te don zemra ime…
smundesh me besu!
****************************************
Nese e do tjetren,
shko un nuk te ndal,
nese te kam penguar, te lutem ma fal.


kur je ne vetmi kur je ne mendime pyte zemren tende a edon zemren time


Dashuria ime per ty do te mbaroj atehere dhe vetem ayehere kur nje piktor i shurdhet te pikturoj zhurmen e nje trendafili qe bije ne nje dysheme te kristalte….


Tme beje zot si zog e te hyja ne dhomen e saj e ta shikoja se si flen nje puthje tja dhuroja por nga gjumi mos te zgjoja e ateher i lumtur dot jetoja


As deti as oqeani
as tigri as luani
as bota me mundime
smund te ndajn ty nga
ZEMRA IME


Me ka marr malii te shoh ne sy
me ka marr malli te rri me ty”
me ka marr malli buzen ta shijoj
jo qe e kam Puthur ndonjeher por dua
TA PROVOJ


Do te puthi embel
qe gjate te me kujtojsh
nese ndonje here largohesh
perseri te me kerkosh…
****************************************
E kam nje deshire
eshte shum te thjesht
te isha afer teje
tjeter skisha desht!
****************************************
Dua te them “te dua”
Po ti sme degjon
Dua te them se “cfar je per mua”
por ti nuk e kupton
Dua te kerkoj “te falur”
Por ni se pranon
Sdua te kerkoj ndarje,
po ti kete po e kerkon


Te lutem me harroo emrin tim askujt mos ja trego se kjo ka qen dhe ka kalu dashuria jon ka MBARU


Me Kafsho Ne Buze Sa Te Kesh Fuqi Deri Sa Loti Te Me Rreshqas Ne Sy Deri Sa Gjaku Ne Buze Te Me Dal Qe Malli Per Ty KAQ Shum Te MOoS Me Marr


Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a thua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!?…

******

nese fati nuk te pelqen mundesh me e nda por mos thuaj me von ku ku qa kam ba…

******

jasht jam femer,brenda jam dreq mos prek me dor se djegesh keq. 

*****

Ku shuhet nje zjarr shuhet nje dashuir, ku shuhet nje zjarr mbete nje dor hi, mbi zjarrin e tretur mos u lodh me kot se hiri i mbetur zjarr nuk behet dot..

******

Te Dua Me Mungon,Ndoshta Do Zoti Na Bashkon,Nese Nuk esht kysmet Te pres me puthje ne GJENET…

********

Sot ke diten e marteses
e un fundin e ksaj jetes
edhe guri sduron ka me plas
sa kjo zemer sa shum te ka dasht…

********

Po E Lyp Ni Rrugdalje Po Askund Sun Pe Gjej Po Diqka Po Vrej JETA SASHT REPLAY…


Te Qeshin syt
Te qesh fytyra
Me bere te te Dua ne 100 meyra


Nga maja e malit nga maja e pemes ta uroj ditelindjen me ni puthje nga mesi i zemres

Nese nje dite do te takohemi ne udhekryq,
njeri-tjetrit do t’i themi “me fal”
do te kete kaluar shume kohe qe atehere
kur duheshim si te marre
e do shkojme ne rruget tona,
qe na cojne ne perjetesi,
do te ecim duke menduar;
“ku e kam pare kete njeri…?

******

Dashuria esht nje humner qe bien njerzit mbrenda..
Une nuk doja te bija..por me rreshqiti kemba…

*****

Pse pse nuk me flet
pse ne Zemer me vret
pse nuk me tregon
me don a nuk me don

*****

Mendo nje cast
Nje cast per vete
Se je i shemtuar
Sa ska ku vete
Kerkoj nje premtim
Nga ty un dua
Ndroje suratin
Se sben per mua…

*******

Krejt Mass Teje….Ti Mass Meje..­

******

Urrejtja Asht per Njerzit Qe Inati kan , Dashuria Asht Per Njerin Mir qe ban …

*****

As Shiu Ma Nuk Bje , Se ty Nuk Pot Nje , Deri Dje ishe Ni far Njeri Me Lidhje , Shpejt Ndryshove Me Sene Palidhjee …

****

Me mir nje fund me dhembje se sa nje dhembje pa fund…

Sa mir qe shkove qafen e thefsh,syt mos ti pafsha,kurr mos u kthefsh…

Folum Qka Dush Se Mu Sum Prek Se Te Une Emocionet Moti Kan Vdek..


Per ty jetoj ne ket bot plot dashuri plot gezim por ti spo e gezon kete shpritin tim sedi perse vall dodhe keshtu me mua sepse ate vajez qe e dua spo e gje dot qe ti them te dua..

 


Nese do me shume per ket dashuri, mund te jap nje veshk a nje cop melci. E nese pi gjak te jap sa te kem, vec ty o shpirt prane dua te kem…


Nese do dashuri pa u lenduar, at’her duaje Zotin se aj nuk te tradhton…


Nëse e ndjen zemren aq shum te lenduar, kujto si ndihesha un kur me pate tradhtuar.


Mbi detin e qet lundronte nje flet mbi te shkruante te dua per jet…


Ehhhh sikur ta kisha një dashuri të vertet për të do të bëja qdo gjë në jet sikur ai te më doj sado pak do tëma mbushte zemren plot maraz zemra ime një dashuri te vertet e pret do e pres se ndoshta me vjen një her ne jet..


Nje hakull i ftoht buzet mi ka ngri vetem puthja jote mundet me mi shkri.


Çelsi më ka humbur sedi ku me ka mbet ne zemrën time je mbyll për jet…


I lutem ZOTIT te na BAshkoj nje dit, vetem ai e din se te dua me shpirt, te dua me shpirt e me ZEMER dua te jem per ty e vetmja femer.

 
Shpirti im nuk rri rehat kur ty tka larg, syri lot me pikon se ZEMRES time shum i mungon qdo dit me zbardh tuj mendu per ty, Veq ZOTI e din a do te jemi bashk ne te DY…


Nje dit zoti po menodonte zemres time diqka ti dhuronte te gjith engjujt ngat veti i mblodhi dhe per zemren time vetem ty te zgjodhi…


Si xheloze ti me shikon
qfar te bej un ti me kopjon
por un e di se ti mua me don…


Isha nen jergan e thelluall ne mendime dua nje sms ku shkruan “TE DUA LOQKA IME”.
A te pres ende a te bie ngjum?mjafton te thuash dot vi neser un.
nejse ska nevoj me vazhdu shkurt e shqip un te duuu.


Te dua deri sa te vdes edhe nese vdes ne ate bot te pres.
Si gjethet e vjshtes qe pritojn mu tha ashtu dashuria jon prej teje me u nda.


Mos e merr te bukeren se te trathton por merr te thjeshten e cila te don……


Sonte do te ndahemi zoti e din kur do te shihemi por nese do te shihemi kush e din a do te njihemi.


Te dua te dua
deri sa te vdes
sa me don ti mua
pergjigjen e pres.


E kaluara veq kujtim,
E tashmja veq shqetsim,
E ardhmja veq mashtrim,
E jeta veq pikllim.


Te dua nese ti mua me don
i hapi krahet nese ti mendon
i hapi syt nese ti mperqafon
mos me harro as un ste harroj.


Pse thone njerezit
e kaluar mbetet e kaluar
e ardhmja ka rendesi
e ajo per mu je ti.
 

Te dua pa mas
te dua pa dallim
te dua me teper
se sa shpirtin tim.


Mos ma jep unazen
por jepma besen
ruaje unazen
kur te bejm fejesen.


Dashuria esht akull qe shpirtin ta freskon,
Tradhtia esht zjarr qe shpirtin ta pervlon.


Dashuria esht si nje kopsht me lule’ nese hyn aty dije se u ‘ngule’.

 


Te kam lendu se ti nuk ishe per mu, shum her gënjeshtrat ti kam besu e ti me ke tradhtu, tash shum te durova e ne fund e kuptova se nuk me ke meritu…..


SYRI IM

Syri imë mori shikimin tuaj
Unë brenda shpirtit ndjej detin
Ju jeni engjull i butësive
Koka juaj mban syze te errta

Nga lartë shikoi dhëmbjet
Digjet zemëra për bashkim
Zugu largë fluturon
Unë i humbur në përjetim

Ngjyrat më shoqronin
Ti levizje nga koka ime
Shikoja trupin tuaj
I shoqruar me kujtime

Deti ujin më nuk mbanë
Zemëra juaj fiton dashuri
Ju jeni engjulli në ngushllim
Jeta humbës i madh.


Mos harro: Se vetem ty te deshta ne kete bote, mos harro se per ty mbrem su ndalen lot.Mos harro se pa ty cdo gje eshte e kote, mos harro se te dua ma shume se dje, sote.


Do te puthi embel
qe gjate te me kujtojsh
nese ndonje here largohesh
perseri te me kerkosh…
****************************************
E kam nje deshire
eshte shum te thjesht
te isha afer teje
tjeter skisha desht!
****************************************
Dua te them “te dua”
Po ti sme degjon
Dua te them se “cfar je per mua”
por ti nuk e kupton
Dua te kerkoj “te falur”
Por ni se pranon
Sdua te kerkoj ndarje,
po ti kete po e kerkon


Nje dit vjeshte nje dit e bukur filloj.
kur dhimbja nuk harrohet,kur malli per ty po me shtohet .
Kur ti i harron netet qe i kaluam ate her ma falje ska se
,,ZEMRA”,ne dy pjes u nda..!!


Ne dasem pashe ne enderr, njerrez te gezuar qe pinin dhe kendonin, dolli qe ngriheshin per fatlumin dhenderr, tinguj muzike qe deri larg shkonin.
nuk e di kush me kishte therritur te ndodhesha ne kete feste te bekuar, ne mes njerezve ecja i habitur, ku per cudi s’isha aspak i gezuar.
per nje cast orkestra buciti,dikush lajmeroi se po vinte nusja, koken ktheva nga kurioziteti, fytyren e princesesh doja te shija,
nga qielli fryhu leht nje fllad dhe vellon e nuses e rrembeu larg, ku per cudin e syve te mi ne ate dasem martoheshim une dhe ti!!!!!


Buzet e tua
si qershi
ti puth pak
i kam shum zili
un i kam te ngrohta
qe tmi kafshosh
por jo ti shijosh
sepse sjan brosh..


Dashurin e vjeter sot prap e pash e shikova dhe asgje si thash e uli koken sikur nuk shikonte e pash se ne faqe loti i pikonte e di se me do ende si me par por familja e tij prej meje e kan nda mi tha disa fjal gabimin e kam ber te gjith ti kam fal te uroj sukses me dashurin tjeter le te haroj dashurin e vjeter…


O bilbil I bukur shko ku te them un,
Nese e gjen ne gjum puthe nje her nga un,
Nese e gjen te zgjuar thuj,
Se ende nuk e kom harruar……?


Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.


Jeta eshte rrug qe ti duhet me e ndjek per dashurin e jetes tende ja vlen edhe me vdek e mos gabo kur me rrejt se me bo e me humb ke humb diçka shum tshtrejt…


Je e vetmja lule ne pranver
je i vetmi person qe te une ke vler
je i vetmi yll qe naten ndriqon
je ai qe ZEMRA ime sinqerisht e don.


Ne JETEN time ke hyr veq ti,
ZEMREN time ta kam falur vetem ty,
SYT e mi te shohin vetem ty
deri sa te vdes do te jesh
per mua e vetmja dashuri…


Kur te shoh ne
enderr veq me
dridhej zemra sdua
te di tjeter veq
a je e jemja


Nje zemer ekam nuk ikam dy’
Edhe at qe e pata ta fala ty’
Bylbyli ne deg sa buklur kendon’
Ja puthsha buzet poezin kush e lexon..


Zemren ma more dhe u largove pa fjal
por nje dite do ta kupetosh se me ke dashur
por do jete von e un do jem e vdekur…


Tedua te dua
derisa te vdes
kur te vdes
atje tepres….


A jam Unë ajo vajzë që e don,
apo vajzë që keni nevojë
për të harruar për ish tuaj?

Prozë Dashurie
- Fjalët nuk mjaftojnë, për atë që vërtet mungon. Nuk di, thonë se me kohën kalojnë edhe kujtimet, por jo, ato shtohen dhe disi nuk më lënë të qetë. Kam dashur dhe kam luftuar të t’harroj, por jo nuk ndodhi ashtu siq desha une. Vite të tëra më vie në ëndërr m’u atëherë kur mendoja se vërtet je zhduk nga jeta ime, më shqetësojë dhe më nervozojë, por me kalimin e kohes ardhjet tua në ëndrrat e mia janë shpeshtuar dhe më shkaktojnë dhimbje dhe më bëjnë të ndjehem i humbur.
Pse?

   DASHURIA
Lumturi..sa kohe kaloi per te te njohur ty
Dashuri..sa her u rrezova deri sa te gjeta ty..
Sa do qe te shkruaj kto qe i ndjej smundem ti pershkruaj..
Sa do qe te mundohem te behem kurse ska ndodhur..ja esht duke u realizuar..
Sa here qe mundohem ato sy mos i shikoj te pretendoj se je humbur..nuk mundem me magjepsojne..Erdhe si nje ere e leht me more shpirtin..Si lindja e diellit me more shqisat..sa her qe ti mbyll syt te me dalesh perpara..me nje prekje me bere te fluturoj..me nje puthje me bere te helmohem..Helmi Im I Dashur..sa doja qe edhe ti ti dish keto vargje..skam guxim..ndoshta shpallja e Dashuris son do tjet gabim..Bukurii..me mer malli per buzeqeshjen tende..si nje lule e bukur qe sapo cel..tradhetiii..me mungon afersia jote qe me genjen sa her qe te shoh..O Jett..valle a do te jesh i imi ndonjeher?!a vec nje figur per te qen e qete…..Puthja ime..me helmove me ato buzat e tua tronditese..helmi im i dashur nese ndonje dit vdes..do te jet nga Dashuria ime e teperme ndaj teje..Helmi im i Embel….?

 

   Dashuria
 

E vesHTir te jesh e but dhe fatlume,ne kte bot te acart dhe te ashper qe po jetojme,nje jet te mbushur me urrejtje,nje jet e mbushur me shushunja te etura per gjak,e vetmja gje e cila me duket e bukur:ESHE DASHURIA QE NDIEJ PER TY:
ditet qe lahen nen ujrat e loteve te derdhur,zemra qe ftulurojne me krah te prer,Shikojme te ardhmen me syt tan te verber.Djelli qe vret henen:dhe hena ashtu e rraskapitur vret yjet nje nga nje:zemra e stukur ne cep te kraharorit dridhet,e trembur nga cdo gje qe e rrethon.POR TI:Ti je drita ime ne fund te tynelit:je endrre ime qe shoh cdo nat:Je gjithcka qe kerkoj nga jeta:Nuk e di sesi do jem pa ty:nuk mundem ta mendoj jeten time pa ty:eh o jet:ckuptim do kishe ti pa te??joooo nuk duet ta mendoj kte gje.UN pa te….???????joooooooo.nuk mundem ta mendoj.sepse thjesht iedea kur e mendoj me ben te ndihem keq.TE DUA:AS VET SE DI PSE TE DUA?PO DI QE TE DUA.JE BOTA IME JE GJITHCKA QE KAM,JE GJITHCKA QE DUA TE ARRIJ.PO TY JAM E HUMBUR,TE DUA SHPIRTI IM.

 

Takimet e Mesnatave

Pranverë. Bënte vapë. Duke kaluar nëpër rrugicën që e përgjysmon livadhin e madh bri katundit fqinj, papritmas një reflektim m’i errësoi sytë. Një copë herë s’mu shqit. Terr m’u bë gjithkah. S’e dalloja dot as shtëpinë aq të madhe prej nga dilte ajo dritë symarrëse. Për një çast m’u duk sikur shpërthente nga një sterrinë. U ktheva drejt ca pemëve të afërta dhe si mburojë zgjodha trupin e një molle, pas së cilit u fsheha t’më vijë të pamurit. Pastaj u drejtova pak nga pak andej, ku pashë : shtëpinë, dritaren, pasqyrën e madhe në duar të bardha, dhe më në fund atë fytyrë rrezatuese ruspe. Ishte vet Besa, e cila para dy ditëve nergut më kishte pritur buzë sukales, pranë kroit të atij katundi, (meqë e dinte se isha udhëtar i përditshëm asajde) dhe sapo e lëshoi një fluturuese prej letre kah unë, iku si një sorkadhe. Në të kishte shënuar shumë. Në të vërtetë gjë tjetër pos dy luleve paksa të përdylkuara kah njëra tjetra, me pakëz rrënjë, të cilat dukeshin sikur fluturonin për të gjetur ndonjë vend të mbëltoheshin e të rrënjëzonin bashkërisht. Atëherë nisa të kuptoj. Para së gjithash m’u desh t’i përballoj qortimit të rreptë që ia dhashë vetes, pse u mbrojta nga rrezet e një dashurie që lindte, e jo nga reflektimi verbues sikur m’u duk në fillim.

 

Dite vjeshte

Nje rruge e shkrete….
shume gjethe te vyshkura shtruar
si nje qilim vjeshtor plot trishtim
nje ere e thate me perplaset fytyres
shume ftohtesi me sjell
Ne kete dite Tetori dicka ndodhi…
Se ndjej egersine e natyres pasi..
skutat e shpirtit tim jane ndezur
si vullkane te shumte, ku llava
si nje lum i marre merr cdo ndjenje …..Vazhdo lexo Proza Dashurie

 

 »  Proza Dashurie


Sa ditë e bukur, Nata po ikën ngadal , dhe në dritaren e dhomës së Benit shfaqet freskia e mengjesit . Kthjelltësia e kësaj dite të bukur filloi të duket menjëher kur Beni , hapi sytë dhe shiqoi nga jasht rrezën e parë n’dritaren e tijë , në katin nën pullazë . Beni u ngrit menjëher dhe hapi dritaren duke shtrenguar tër trupin e tijë të gjysëm zhveshur për tu liruar nga dehja e gjumit .
Për një qast filloi të kënaqet me freskin e këtij mengjesi , duke dëgjuar qetë e lehtë melodin e cicirimave të zogjve , që i ngjanin operës Vineze . Lexo më tepër Proza Dashurie